
RESOR 2026
GOTLAND • HALLAND • EDINBURGH • SHETLAND • ORKNEY
YTTRE HEBRIDERNA • LOFOTEN • FÄRÖARNA • ISLAND
Fram tills dess att program och pris är klara för resorna, vanligtvis ca tio månader innan resan går av stapeln, går det bra att lämna intresseanmälan genom att maila. En intresseanmälan innebär endast att mer information om resan/resorna kommer när program och pris är på plats. Först därefter kan bokning ske.
Skriv i mailet vilken eller vilka resor du vill intresseanmäla till.
RESETRÄFF 14-15 MARS PÅ STRANDBADEN I FALKENBERG
Vi drar igång reseåret med en reseträff på härliga Strandbaden i Falkenberg och med havet utanför fönstren ägnar vi oss åt stickning, föredrag, reseprat och umgänge i goda stickvänners lag.
På denna träff kan du som rest med oss tidigare träffa tidigare resekamrater och för dig som är nyfiken på våra resor är det ett ypperligt tillfälle att träffa oss som leder dem.
PROGRAM OCH PRIS



ULLRESAN STORA GOTLAND 21-28 MARS
Under en hel härlig vecka i mars gör vi utflykter i den storslagna naturen, besöker spinnerier, lamm, alpackor och mohairgetter. Vi får möta öns säregna historia genom arkeologi och bildstenar och inte minst den gotländska sticksömmen - genom visningar på Roma Kungsgård och Gotlands Museum och en specialvisning av Hermanna Stengårds samlingar. Dessutom workshops i stickning och samtal med Erika Åberg som är med oss under hela resan.
PROGRAM OCH PRIS
WOOLLY GOOD GATHERING I EDINBURGH MARS/APRIL
Besök denna härliga garnmässa tillsammans med Johanne Ländin. Under dagarna i Skottlands vackra huvudstad besöker vi även det fina muséet där det finns en hel del intressant att beskåda för oss sticknings- och textilnördar.
Under en av dagarna gör vi en utflykt till bl a New Lanark som är ett UNESCO World Heritage Site med ett spinneri som förr spann bomull men numera spinner ull.
PROGRAM OCH PRIS



ULL- OCH VANDRING PÅ GOTLAND 8-15 APRIL
Under några härliga dagar i april får du möta ett kargt och vackert Gotland i tidig vårskrud!
På våra vandringar möter vi den storslagna naturen och öns säregna historia. Vi besöker bl a spinnerier, ulltvätteriet på ön och GUTI - Gotlands ull- och textilindustri.
Det blir även workshop, föredrag och samtal med Erika Åberg som är med oss under hela resan och möten med några gotländska eldsjälar som låter ullen, stickningen och traditionen leva vidare i vår tid.
PROGRAM OCH PRIS
KREATIVT RETREAT MED STICKNING, YOGA NIDRA OCH AKVARELLMÅLERI I HALLAND 26-29 APRIL
I samarbete med Anneli Andersson på Karlsbergs Gård ägnar vi några fina dagar åt stickning, akvarellmåleri och färglära och sist men inte minst lite yoga nidra.
En eller annan utflykt blir det också, bl a till fina Öströö Fårfarm i Åkulla bokskogar.
PROGRAM OCH PRIS



ULLRESA PÅ SHETLAND OCH ORKNEY MED JOHANNA WALLIN 2-9 MAJ
På denna resa till Skottlands "nordiska" öar tillsammans med Johanna Wallin börjar vi på Shetland och fortsätter efter några dagar till Orkney. Vi besöker ull- och garnproducenter och njuter av den vackra naturen på öarna.
Det finns många likheter ögrupperna emellan men även en del olikheter. Bland likheterna hittar man det fantastiska landskapet och öarnas långa gemensamma historia där vikingarna har en framstående plats.
Som en extra bonus passerar vi Fair Isle på nära håll under båtresan mellan ögrupperna:).
PROGRAM OCH PRIS
ULL- OCH VANDRINGSRESA PÅ SHETLAND 11-17 MAJ
Shetland är det perfekta stället att kombinera "all things wool" med vandringslust på och under denna resa tar vi oss från söder till norr och från öster till väster på dessa fantastiska öar.
Vi vandrar i allmänhet på förmiddagarna och eftermiddagarna ägnas åt besök hos ull- och garnproducenter.
PROGRAM OCH PRIS



ULL- OCH VANDRINGSRESA PÅ YTTRE HEBRIDERNA
22-30 MAJ
Följ med författaren och inspiratören Erika Åberg till Yttre Hebriderna. Det blir färg & form, stickning & vandring, samtal och besök hos spännande ull- och garnproducenter på denna resa som tar oss från Isle of Lewis i norr till Eriskay i söder.
Tweed, ull, historia och kultur är tätt sammanlänkade på dessa vackra öar i Atlanten där gäliskan fortfarande talas av många.
PROGRAM OCH PRIS
ULL- OCH VANDRING PÅ LOFOTEN 9-16 JUNI
Nytt för 2026 är denna ull- och vandringsresa på Lofoten som kommer att ledas av Erika och Elisabeth. Vi besöker Lofoten Wool och upptäcker den spektakulära naturen under våra vandringar. Vi klämmer även in en eller annan topptur för att njuta av den strålande utsikten.
Under vår båtutflykt till Trollfjorden finns det dessutom väldigt goda chanser att se (många) havsörnar.


ULL- OCH VANDRINGSRESA PÅ YTTRE HEBRIDERNA MED BESÖK PÅ ST KILDA
26 JUNI - 4 JULI
Följ med en liten grupp till Yttre Hebriderna där tweed, ull, historia och kultur är tätt sammanlänkade. Vi blandar besök hos garn- och tweedtillverkare med vandringar i det fantastiska landskapet på denna resa som tar oss från Isle of Lewis i norr till Eriskay i söder. Under en av dagarna besöker vi även Storbritanniens västligaste utpost, St Kilda.
PROGRAM OCH PRIS

HÖGSOMMARENS FÅGELLIV PÅ SHETLAND 17-23 JULI
Fågelliv och vandring på Shetland för den nyfikna.
Följ med den erfarne naturguiden och ornitologen Jim Sundberg till Shetland och lär dig mer om fågellivet och få tips om hur man bäst fångar landskapet med kameran på ögruppen mitt emellan Nordsjön och Atlanten.
Vi bor på Busta House i Brae och tar oss runt på öarna på upptäcksfärd bland havssulor, lunnefåglar, stormfåglar, stormsvalor och vadare. Möt högsommarens fågelliv på premiärresan med fågeltema till Shetland!
Intresseanmälan mailas till redfoxtravel2018@gmail.com


SHETLANDS SMÅ OCH MINDRE ÖAR 25 JULI - 1 AUGUSTI
Stickning, vandring och öar för dig med stort intresse för natur, ull och garn. Tillsammans Erika Åberg besöker vi olika delar av öarna, vandrar under ledning av mycket kunniga lokala guider och besöker ull- och garnproducenter.
PROGRAM OCH PRIS

ULL- OCH VANDRINGSRESA PÅ FÄRÖARNA 11-17 AUGUSTI
Upptäck Färöarnas spektakulära natur, sticktraditioner och ullproduktion tillsammans med Erika Åberg. Bland branta berg och djupa dalar betar de vackra färöiska fåren av vilkas ull man under århundraden spunnit garn och under våra vandringar tillsammans med en lokal guide kommer vi dem nära.
Intresseanmälan mailas till redfoxtravel2018@gmail.com


ULL- OCH VANDRINGSRESA PÅ ISLAND 24-31 AUGUSTI
Under denna ull- och vandringsresa på Island kombinerar vi besök hos ull- och garnproducenter med vandringar i det spektakulära isländska landskapet. Bad i varma källor blir det givetvis och den som vill kommer även att kunna rida islandshäst.
Intresseanmälan mailas till redfoxtravel2018@gmail.com

ULLRESA PÅ ISLAND 3-10 SEPTEMBER
Ull och stickning står högst på programmet på denna ullresa till Island tillsammans med Erika Åberg. Vi besöker garnproducenter, har en eller annan workshop och njuter av den makalösa naturen under våra utflykter.
Intresseanmälan mailas till redfoxtravel2018@gmail.com



ULLRESA PÅ SHETLAND UNDER SHETLAND WOOL WEEK I SLUTET AV SEPTEMBER
Erika Åberg leder denna resa bland ull, garn och stickning. Besök hos garn- och ullproducenter varvas med utflykter i den fantastiska naturen på dessa öar.
Intresseanmälan mailas till redfoxtravel2018@gmail.com
STICKA GANSEY OCH VANDRA I MELLERSTA HALLAND I BÖRJAN AV OKTOBER
Njut av hav, skog och ganseystickning under några fina höstdagar. På förmiddagarna vandrar vi i skogen eller längs Hallandskusten och på eftermiddagarna djupdyker vi i sticktraditionen runt Fisherman's Ganseys. Dessa tätstickade, vackert mönstrade tröjor användes förr som arbetsplagg av fiskare längs Nordsjökusterna men även av dem som verkade på den svenska västkusten.
Kursen följs upp med tre digitala träffar och målet är att du som deltagare stickar dig en alldeles egen och unik gansey.
Intresseanmälan mailas till redfoxtravel2018@gmail.com
