edinburgh med besök på woolly good gathering tillsammans med johanne ländin
14-19 april 2026

Max 20 deltagare

tisdag 14 april

Följ med Johanne Ländin till en av hennes favoritstäder, Edinburgh, där hon bland annat tar dig med på en rundvandring till besöksmål som faller alla stickare, ullfantaster och textilnördar på läppen.
En av dagarna gör vi en utflykt till New Lanark Mill där man under industriella revolutionens dagar spann bomullsgarn men där man nu spinner ull.
Resans höjdpunkt är den relativt nya garnmässan Woolly Good Gathering där man utöver att handla garn även kan lyssna på intressanta föredragshållare. På WGG kan man träffa många av Skottlands små garnproducenter och hitta nya fantastiska garnbekantskaper.

                                   tisdag 14 april

Välkommen till Edinburgh, Skottlands stolta huvudstad! 
Johanne möter upp på hotellet,
Parliament House Hotel (som ligger i östra änden av paradgatan Prince's Street) mellan 15.00-17.00. Efter incheckning intas gemensam middag (ingår) på Howies Restaurant Waterloo som ligger runt hörnet från hotellet.
För att komma till hotellet från flygplatsen tar man enklast spårvagnen till St Andrew's Square som är stoppet efter Prince's Street. Därifrån är det ca 700 m till hotellet.

onsdag 15 april

Idag upptäcker vi det Edinburgh har att erbjuda stickare/ullfantaster/textilnördar med Johanne som ciceron. Efter en god frukost ger vi oss av till fots och vårt första stopp gör vi på Dovecot Studios. Här har man sedan 1912 vävt gobelänger (tapestries) och numera finns det även ett konstgalleri i samma byggnad som vävstudion.
The National Museum of Scotland ligger alldeles runt hörnet från Dovecot Studios och där finns samlingar av stickat och vävt från olika delar av Skottland. Vacker spetsstickning samsas med Fair Isle-stickning och finaste tweed.
Scottish Textiles Showcase är en butik inte långt från slottet där man samlat stickade plagg och vävda textilier från Skottlands alla hörn och detta blir rundvandringens sista stopp. Resten av dagen ägnas åt fri hopp och lek.
Lunch och middag intas idag på egen hand.

torsdag 16 april

Idag ger vi oss av på en utflykt till The Borders som är den del av Skottland som gränsar till England och vårt första stopp är på New Lanark Mill som numera är ett av Unescos sex världsarv i Skottland.
Detta spinneri startades under industriella revolutionens barndom på 1700-talet.
Efter besöket på New Lanark åker vi till den mycket pittoreska byn Peebles för lunch och strövtåg på egen hand innan vi framåt eftermiddagen beger oss tillbaka till Edinburgh.
Middag intas ikväll på egen hand.

                                      fredag 17 april

Dagen tillbringas på garnmässan
Woolly Good Gathering som i år äger rum på Edinburgh Academy i Stockbridge (42, Henderson Row) och här kan man frossa i garn, lyssna på föreläsare eller delta i workshops. Inträdesbiljetter till både fredagen och lördagen ingår i resans pris medan biljetter till workshops bokas separat via evenemangets hemsida och ingår ej i priset.
Lunch och middag intas idag på egen hand.

 lördag 18 april

Även idag kan man besöka Woolly Good Gathering och efter att ha sovit på saken kanske det är dags att slå till på det man eventuellt tvekade om igår.
Vill man upptäcka mer av Edinburgh så ta en kik på "Erika tipsar - stadsguider" här på sidan. Den fina botaniska trädgården ligger bara en liten bit från WGG och ett besök där rekommenderas varmt.
Lunch intas idag på egen hand.
På kvällen samlas vi för en gemensam middag på Howies Restaurant Waterloo (ingår) för att äta och diskutera våra inköp.

 

söndag 19 april

Tack för denna gången och lycka till med att stänga väskan.
Utcheckning senast 11.00 och om flyget hem inte går i gryningen är det smidigt att ta spårvagnen till flygplatsen. Det går även flygbuss i arla morgonstunden.

 

Edinburgh är en underbar stad på många sätt och centrum med alla sevärdheter är väl samlat. För att uppleva staden på bästa sätt behöver man kunna ta sig runt till fots och under onsdagens stadsvandring tillsammans med Johanne behöver man räkna med att gå ca 5 km. 
Avståndet mellan hotellet och Woolly Good Gathering är ca 1.8 km men det går att åka taxi dit och hem om så önskas.


Pris för plats i delat tvåbäddsrum är 15 900 kr. Enkelrumstillägg 5 100 kr. Bokar gör man enklast genom att maila redfoxtravel2018@gmail.com och frågor besvaras mer än gärna antingen via mail eller per telefon, 0706-109088.

Från och med den 2/4 2025 behövs ett ETA (Electronic Travel Authorisation) för inresa till Storbritannien och man kan ansöka om ETA fr o m den 5/3. Ett ETA varar i två år under förutsättning att man inte förnyar sitt pass under den tiden. Gör man det måste även ETA förnyas. All information hittar du här:
https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta


I priset ingår:

  • Fem nätter på Parliament House Hotel inklusive frukost.
  • Två tvårätters middagar.
  • Utflykt till New Lanark Mill och Peebles.
  • Inträde två dagar till Woolly Good Gathering.
  • Övriga inträden i programmet.


Det som inte ingår är:

  • Flyg Sverige-Edinburgh t o r.
  • De måltider som inte ingår enligt programmet.
  • Ev reseförsäkring.
  • Ev dricks.